Orkide Sulama


Orkide Sulama

Orkidelerin ne kadar suya ihtiyacı olduğu bulunduğu ortamın sıcaklığına, havanın durumuna, orkidenin cinsine ve bulunulan mevsim gibi çok çeşitli etkenlere bağlıdır. Bitkiler sıcak mevsimlerde buharlaşma ve terlemenin etkisiyle normalden daha fazla suya ihtiyaç duyarlar ve aynı zamanda yaz mevsiminde havaların daha sıcak olmasından dolayı bu mevsim bitkilerin büyüme zamanı olmaktadır. Orkideler büyürken tomurcuklarının ve yapraklarını üretirken daha çok su kullanırlar. Havaların yoğun bulutlu olduğu günlerde, yaz mevsimi olsa dahi, orkideler yeterince ışık alamadığından  fotosentez yapamazlar bu yüzden daha az suya ihtiyaç duyarlar. 

Orkidelerinizi her iki günde bir barkının ne kadar çabuk kuruduğunu görmek için kontrol edin ayrıca bu sayede saksınızın yeni sulanmış olduğu zamanla kuru kaldığı zaman arasında ağırlık farkını da anlayabilirsiniz, bu sayede ağırlık farkını da kullanarak orkidenizin ne zaman sulanmaya ihtiyacı olduğunu görebilirsiniz. Orkidenizin büyüme sezonunda bitkinin çok fazla kuru kalmamasına özen gösterin çünkü bitkinin kuru kalması büyüme sürecine zarar verir ve yeni çıkan tomurcukların güzel çiçek performansını düşürecektir. Seralarımızda üretilen orkidelerimiz epifitik (gerek duyduğu besin ve suyu havadan ve  yağmurdan sağlayan)  bitkiler olduğundan, orkidelerinizin köklerinin çok ıslak kalıp çürümesini engellemek için akan suyun altında bırakmayınız. Orkidelerinizi her zaman tepesinden aşağı doğru rahatça süzülecek şekilde sulayınız ve orkidenizin barkının suyun rahatça büyüme kabından süzülecek şekilde olduğunu sağlayınız.

Orkideleriniz seralarımızda büyütülürken rahat ve uygun büyütme masalarımızda gerekli suyunun sürekli saksısından dışarı süzülecek şekilde durmaktadırlar. Orkidelerinizi evinizde yetiştirmeye devam ettiğiniz zaman da sulamadan sonra saksıda bekleyen bir suyun içinde kalmamaları çok önemlidir. Bu yüzden orkidelerinizi seramik ya da cam saksısından çıkarıp saydam büyütme saksısıyla sulayınız ve sulanan orkidenizi seramik ya da cam saksısına koymadan önce başka bir kovaya koyup fazla suyunun büyütme saksısından süzülmesi için yaklaşık 30 dakika bekleyip kendi seramik ya da cam saksısına koyunuz.

1- Orkidenizi düzgün bir şekilde sulamak için önce başka bir kovayı yarısına kadar suyla (gerekirse orkide gübrenizi ekleyerek) doldurunuz. 
2- Orkidenizi yarı doldurulmuş kovanın içine çok kuru olması halinde 30 dakikaya kadar kovanın içinde saydam büyütme saksısıyla bekletiniz. Alternatif olarak 30 saniyelik aralıklarla tam olarak sulandığını görene kadar orkidenizi suyun içerisine batırıp çıkartabilirsiniz.
3- Orkidenizi kovadan çıkartırken orkidenizin saydam büyütme saksısından suyu rahatça süzülecektir. Orkidenizin tam olarak suyu süzülmeden seramik ya da cam saksısına koymayınız.