Orkide Çiçek Anlamı


Orkide Çiçek Anlamı

Sağlık ve Refahın Sembolü

Anavatanı Güneydoğu Asya olan, Phalaenopsisler doğanın bizlere çok özel bir hediyesidir. Kış aylarında ve ilkbahar aylarının başında çiçek açmaktadır. Phalaenopsisler in çok fazla renk ve türleri mevcuttur. (pembe, beyaz, sarı, mor vb. renklerde ve benekli, çizgili vb. dokularda olmak üzere) . Phalaenopsisler, Afrika Menekşeleri gibi çok değişik renklerde çiçek açmaktadırlar.

Tüm zamanların en gözde, en özel ve güzel çiçeği olan orkidenin de bulunduğu zamana göre taşıdığı anlam değişmektedir. Bereketi ve erkekliği temsil ettiğine inanılan Eski Yunan'da, aynı zamanda cinsiyeti belirlemede rolü olduğu düşünülmekteydi.

Bu anlamda erkek, orkidenin büyük yumrularını yerse erkek çocuğu, kadınların küçük yumruları yemesi durumunda da kız çocuğu olacağı düşünülüyordu. Bu nedenle o zamanlarda orkide erkekliği, gücü ve cinselliği temsil etmekteydi.

Günümüzde de çeşitli anlamlara gelen orkide çiçeği, hediye edilen kişiye göre farklı anlamları yüklemektedir. Eğer sevgilinize ya da eşinize bu çiçeği armağan edecekseniz, orkide zarafet, sevgi ve gücü temsil ederken, annenize hediye edildiğinde ise orkide saflığı ifade etmektedir.

Rengine göre de farklı anlamları olan orkide çiçeği:
Beyaz: saflık, masumiyet, sadakat
Pembe: sevgi, zarafet,
Mor: cesur, gösterişli,
Sarı: dostluk, huzur, yenilik,
Çizgili pembe: iddialı çekici,
Dalmaçyalı: asalet, Somon: farklı, narin,
Beyaz içi pembe: asil, aşk,
Beyaz kenarlı pembe: samimiyet, mutluluk,
Siyah orkide: mükemmeliyetçi, cesur,
Mavi orkide ise Marjinal anlamı taşımaktadır.